(22. 11. 1890 – 9. 11. 1970)

„Bez Aničky bych nikdy nedokázal to, co jsem dokázal. To ona mi dala srdce a inspiraci.“  

V listopadu uplynulo 50. výročí od smrti a 130. výročí od narození jednoho z největších Francouzů (a to nejen svými 196 cm) – generála, vynikajícího a předvídavého stratéga, vůdce francouzského protiněmeckého odboje, prezidenta Francie (1959-1969), a mimořádného otce.

Charles de Gaulle přišel na svět v severofrancouzském Lille roku 1890. Narodil se do početné a zbožné katolické rodiny profesora filozofie, jehož rodokmen sahal až do 12. století. Jak jeho starším sourozencům – Xaviérovi a Marii-Agnes, tak i mladším bratrům – Jacquesovi a Pierrovi, i Charlesovi se dostalo kvalitního vzdělání. Pouze Charles se roku 1909 po studiu na jezuitské koleji rozhodl pro vojenskou kariéru v Saint-Cyr.

Za první světové války se po bitvě u Verdunu (únor–prosinec 1916) zraněný Charles ocitá v německém zajetí, z něhož se mu po roce a půl podaří uprchnout.

V dubnu 1921, tehdy už jako kapitán de Gaulle, se oženil s půvabnou Yvonne Vendroux (1900-1979), která mu stála po boku dlouhých 49 let a poskytovala mu perfektní rodinné zázemí. Narodily se jim tři děti, syn Philipe, dcera Elisabeth a Anna (1928-48), která se narodila s Downovým syndromem (o 31 let dříve, než J. Lejeune identifikoval příčinu DS jako trizomii chromozómu 21). Ve Francii ve dvacátých a třicátých letech byla tato vada přijímána s velkými předsudky a děti s tímto postižením byly odkládány a pak zůstávaly opuštěné a citově strádající v ústavech. De Gaullovi, posilováni svou vírou, přijali Aničku úplně stejně jako její dva starší sourozence a zahrnovali ji láskou, pozorností a něžností. Anička byla generálovým miláčkem. Jednomu vojenskému kaplanovi řekl: „Tato dívenka je moje radost, moje síla a milost od Boha pro můj život. Pomáhá mi dívat se při všech nezdarech i poctách stále výše.“

Když v roce 1948 Anička zemřela, na zápal plic v náručí svého otce, generál prohlásil: „Její duše je nyní svobodná, ale její smrt nám způsobila nesmírnou bolest.“ Na její památku byla pojmenována nadace (Fondation Anne de Gaulle), kterou založila paní Yvonne dva roky před Aniččinou smrtí a která umožnila otevření domova pro děti s mentálním postižením, které se ocitaly z důvodu ekonomické nouze v žalostné situaci. Charles de Gaulle věnoval na podporu tohoto domova výtěžky z prodeje svých pamětí.

V závěti sepsané již v roce 1952 osvoboditel Francie uvádí, že odmítá státní pohřeb a chce být pochován v Colombey-les-Deux-Églises vedle Aničky. A tak se skutečně stalo. Charles de Gaulle zemřel ve věku téměř 80 let a jeho rakev ozdobená křížem byla nesena na hřbitov bez hudby a fanfár, protože, jak to vysvětluje jeho syn Philipe, „pro tatínka je liturgie římského obřadu dostatečnou krásou k uctění křesťana, pro kterého je jeho smrt triumfem“. Manželka Yvonne svého muže přežila o 9 let.

Na Charlese de Gaulle bylo od roku 1940 spácháno kolem 30 atentátů, a on pokaždé jako zázrakem unikl. Protože byl hodně vysoký, byla jeho hlava dobrým terčem. Dne 22. 8 .1962 bylo na jeho auto vystřeleno více než 150 nábojů, ale auto zasáhlo méně než deset. Jedna kulka se zachytila v rámu s fotografií Aničky, která se nacházela v aktovce v zadním prostoru auta těsně za prezidentovou hlavou. Když vystoupil on, jeho manželka, jeho zeť a řidič bez jakéhokoliv škrábnutí, řekl: „Ti pánové neumějí střílet.“ Později potvrdil: „To moje dcerka mi zachránila život.“

Zdroj: La Nuova Bussola Quotidiana, foto: Charles de Gaulle s Aničkou, Charles de Gaulle se svou maželkou Ivonne, bing.com/images

Černobílá fotografie představuje generála v saku a s kravatou, jak se baví se svým miláčkem v póze, na jakou Francouzi nebyli zvyklí, protože ho vídali jen v uniformě.

Ohlas z Francie

„Thank you for the document. It’s a beautiful story. I saw that the Paris airport was renamed Anne De Gaulle during one week in December 2022 to alert about this topic.

Raphaël 

(Děkuji za článek. Je to krásný příběh. Viděl jsem, že pařížské letiště bylo během jednoho týdne v prosinci 2022 přejmenováno na letiště Anne De Gaulle, aby upozornilo na toto téma.)

Připravila: Radka Kliśová


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz