Profesor Jérôme Lejeune

„Život má velmi dlouhou historii, ale každý z nás má velmi přesný počátek, a to je moment početí.“

„Život začíná tím, že je všechna požadovaná a dostatečná informace zkombinována tak, aby povstalo nové bytí. To vzniká přesně tehdy, když všechna potřebná informace přinesená spermií se spojí s informací přinesenou vajíčkem. Pokud spermie pronikne do vajíčka, povstává nová bytost. Ne teoretický člověk, ale už bytost, kterou budeme později nazývat Petr, Pavel nebo Marie.“
 

Letos, v červnu 2021, uplyne 95 let od narození prof. Jérôma Lejeuna, francouzského lékaře a genetika, objevitele příčiny Downova syndromu a jednoho z největších obhájců dětí i dospělých s Downovým syndromem. Byl hluboce věřícím katolíkem a mezi jeho životem vědce, lékaře a jeho vírou panovala harmonie a naprostá jednota.

Malé sestry a J. Lejeune

Když profesor Jérôme Lejeune (1926-1994) v roce 1958 identifikoval příčinu Downova syndromu jako nadpočet jednoho chromozomu v jednom z 23 chromozomálních párů (později označeného číslem 21), způsobil revoluci v medicíně, a zároveň dal odpověď mnoha rodičům. Jeho objev totiž jako první spojil intelektuální postižení s genetickou příčinou. Tento poznatek značně ovlivnil i jeho život – zasvětil ho dětem s mentálním postižením a ochraně nenarozených dětí s Downovým syndromem před takzvaným „terapeutickým potratem“.

Doktor John Langdon Haydon Down

John Langdon Haydon Down, anglický lékař, psychiatr a neurolog, byl mužem, jehož jméno nese chromozomální anomálie – trizomie 21. Její příčinu však identifikoval až o sto let později prof. Jérôme Lejeune. Dnes je doktor J. L. Down zároveň ceněn i jako průkopník ergoterapie a vzdělávání lidí s mentálním handicapem.

Maria Montessori (1870 – 1952) a montessori pedagogika


„Studium dětské psychologie zaměřené na první roky života otvírá před našima očima takové zázraky, že ten, kdo se na ně dívá s porozuměním, se neubrání hlubokému vzrušení. Práci nás, dospělých, netvoří vyučování, ale pomoc dětské mysli pracovat na vlastním vývoji.“ Maria Montessori

Maria Montessori se narodila 31. 8. 1870 v Chiaravalle v Itálii. Vystudovala jako jedna z prvních dívek technicky orientovanou střední školu. Roku 1896 se stává Maria Montessori první lékařkou – ženou v Itálii. Pro její životní dráhu je charakteristický zájem o lidi znevýhodněné. Bojovala za zrovnoprávnění žen, vystupovala proti dětské práci.

Lore Theodolinde Anderlik

Věř ve mne a já dokážu mnohem víc, než si myslíš!“

Montessori terapie, kterou začala v 70. létech využívat pro práci s lidmi s postižením Lore Anderlik, vychází ze základních principů montessori pedagogiky. Tato německá Montessori AMI pedagožka se stala tvůrkyní montessori terapie. Narodila se v roce 1933 v Mnichově. Od roku 1954 žila v Puchheimu v Bavorsku, kde pracovala jako vychovatelka v Montessori mateřské škole. Tím, jak sama říká, se její život začal ubírat ve znamení Marie Montessori. Šest let pracovala ve smíšené skupině, která se vyznačovala tím, že: velké a silnější děti pomáhaly menším a slabším; každé dítě mělo své úkoly, za které bylo zodpovědné; sice střídmé, ale láskyplně navržené prostředí bylo všemi udržováno v pořádku.

Jean Vanier – zakladatel Archy

„Ztratí-li lidé hluboký smysl pro společenství, začnou chřadnout.“  

V úterý 7. května 2019 zemřel ve věku 90 let kanadský katolický filosof a zakladatel komunity Archa, Jean Vanier. První komunitu L‘Arche, neboli Archa, založil v Trosly-Breuil ve Francii v roce 1964. Archa se rozrostla na přibližně 150 komunit na pěti kontinentech. Jedná se o společenství lidí s postižením a jejich zdravých přátel nazývaných „asistenti“, kteří žijí společně jako sobě rovní. Pracují hlavně na zahradě a v dílnách. Archa je v dnešní době nejmocnějším svědectvím proti oživování eugeniky, kterou se některé země chlubí, že „zlikvidovaly“ Downův syndrom.

Profesor Reuven Feuerstein (1921 – 2014)

Muž, který měnil osudy

V roce 2021 si připomeneme 100 let od narození jednoho z nejvýznamnějších pedagogů a psychologů 20. století, profesora Reuvena Feuersteina, který svými teoriemi, vznikajícími od padesátých let minulého století, předběhl o mnoho desítek let svou dobu.

Charles de Gaulle

Bez Aničky bych nikdy nedokázal to, co jsem dokázal. To ona mi dala srdce a inspiraci.“  

V listopadu uplynulo 50. výročí od smrti a 130. výročí od narození jednoho z největších Francouzů (a to nejen svými 196 cm) – generála, vynikajícího a předvídavého stratéga, vůdce francouzského protiněmeckého odboje, prezidenta Francie (1959-1969), a mimořádného otce.


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz