Život pro zavržené

Clara Lejeune-Gaymardová

Jérôme Lejeune (1926–1994), velký genetik, lékař a muž víry

Autorka knihy je dcerou Jérôma Lejeuna. O svém otci píše jako o muži, jehož hluboký vztah k Pánu Bohu vždy vedl k vnějším činům. V této harmonii žil nejen jako lékař a vědec, ale i jako šťastný manžel a otec s nenapodobitelným smyslem pro humor. „Jednou přišel tatínek na snídani s velikým zrcadlem a před námi všemi, kteří jsme na něj zírali, se do něj podíval, počkal, až se rozhostí ticho, a pak prohlásil: ‚Všechno nejlepší, Jérôme.‘ Jasně, všichni jsme zapomněli na jeho svátek…“

Pro své vědecké objevy byl uznávaný mocnými, ale zároveň zůstal přítelem slabých. Právě u nich nalezl inspiraci pro svůj objev příčiny Downova syndromu. Přivedl na světlo to, co není vidět, zázrak lidského života okamžikem početí. Svou nesmírnou inteligenci a své poznání zasvětil s pokorou obhajobě těch nejmenších a nejbezbrannějších, a to vždy ve snaze léčit a uzdravovat. Nikdy nezradil své poslání lékaře a své svědomí kvůli módním trendům. Proto byl také zavržen, vyloučen, ponižován, kamenován tiskem. Lásku k jeho malým pacientům a touhu je léčit to ale naopak posílilo. Jak moc je musel milovat, když byl ochoten bránit je proti všem, aby jim nechali právo žít. Před diagnózou vždy viděl dítě schopné lásky, něžnosti a štěstí.

Když onemocněl rakovinou plic, vyslovil své přání: „Jen jednu věc bych si přál: aby se mého pohřbu mohli bez zábran účastnit moji malí nemocní, a měli rezervovaná místa.“ … Při posledním rozloučení „se v katedrále Notre Dame shromáždil velký zástup usebraných lidí. Zvedne se Bruno, dítě s Downovým syndromem. Na jeho karyotypu a šesti dalších dětí učinil tatínek svůj objev. Bruno je na to hrdý. Vezme k všeobecnému překvapení mikrofon. V ruce drží obrázek… Hlasitě a jasně řekne: ‚Děkuji, pane profesore, za to, co jste udělal pro mého tatínka a maminku. Díky vám jsem na sebe hrdý.‘“

(Vydalo Karmelitánské nakladatelství ve společnosti KatMedia v roce 2022. Překlad z francouzského originálu La Vie est un bonheur, Jérôme Lejeune, mon père, Život je štěstí, Jérôme Lejeune, můj otec; vydaného nakladatelstvím Mango v Paříži v roce 1999.)


Nejlepší dramatik je život sám

Jaroslav Šturma v rozhovoru s Vítem Hájkem

PhDr. Jaroslav Šturma zasvětil svůj život dětské klinické psychologii. Za to, čeho dosáhl, vděčí mnoha okolnostem. V knižním rozhovoru můžete sledovat jeho inspirativní životní příběh a proniknout do zákulisí nejen dětské psychologie. Je to působivý portrét mezinárodně uznávaného odborníka, muže, který se zasloužil o štěstí mnoha dětí a rodin.

(Vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2021.)

Vypadlá z hnízda

Clotilde Noël


Mladí manželé Noëlovi měli už šest vlastních dětí, když zatoužili přijmout do rodiny opuštěné dítě s handicapem. Po dvouletém byrokratickém martyriu si přivezli domů sedmiměsíční Marušku, dokonalou panenku s mandlovýma očima a chromozomem navíc, která se záhy stala miláčkem celé rodiny.

„Máme tě u sebe, konečně jsme spolu. Zraješ svým tempem. Děláš dlouhý nos na učené knihy, které popisují obvyklý vývoj dítěte. Máš však ten nejpronikavější pohled, jaký jen existuje, a tím nám hledíš přímo do srdce. Umíš se mazlit jako nikdo jiný. Tím, že převracíš všechna možná pravidla, nás učíš skutečnému životu. Díky tobě se učíme brát život takový, jaký je, s trpělivostí a láskou, jinak by nám protekl mezi prsty.“

(Vydalo nakladatelství Paulínky v roce 2021.)


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz