Život je dar

„Z vědeckého hlediska je otázka, kdy začíná nový lidský život, poměrně nesporná. Lidský život začíná početím v podobě jediné buňky. Početí znamená změnu z buněk produkovaných otcem a matkou v buňku, která má kompletní lidský genom a představuje novou lidskou bytost.

Jsem jejich lékař, jsem tu vždy proto, abych je chránil

Život profesora Jérôma Lejeuna (1926-1994) stojí za to poznat a jeho boj s „kulturou“ smrti podporovanou předními americkými vědci je příkladem toho, jak by se měl chovat katolík, a každý, kdo hledá pravdu, uprostřed porážek.

Cenný je každý život

Žijeme ve společnosti, která manifestačně hlásá, že bojuje proti diskriminaci. Je to úplná faleš, protože současně praktikuje nejen diskriminaci, ale přímo selekci vůči těm svým členům, kterým naopak dluží mimořádnou pozornost, a to jsou děti vůbec a děti postižené zvláště. Odmítnout člověku s postižením právo na život kvůli jeho postižení je zjevná diskriminace.

Jsem hrdá na své dítě

… Gigi je velmi sociální malý muž. Miluje lidi. Musím ale dodat, že zpočátku si zachovává od­stup. To znamená, že si rád povídá s druhým člověkem, ale chce se mě držet, nebo sedět u mě, aby měl jistotu, že mu nehrozí nebezpečí. Iniciativa k rozhovoru vychází často od něho, ale jen tehdy, když cítí bezpečí. Své přátele a známé zdraví s nadšením, ale chová se přitom různě podle toho, jak dobře ty lidi zná. Je ve skupině s jinými dětmi, které mají také Downův syndrom, a je často obklopený dětmi přátel a známých.

Kde dnes hledat betlémskou stáj?

Autor: Fabrice Hadjadj

Kdyby měl dnes Ježíš přijít na svět, narodil by se v komunitě Archa jako dítě s Downovým syndromem – říká francouzský filosof a spisovatel Fabrice Hadjadj. Připomněl, že Ježíš byl dítětem, které uniklo vyhlazení. A vyhlazování, masová a okamžitá eliminace je osudem, jaký dnes potkává děti, u nichž lékaři objeví přítomnost této anomálie chromozomů.

Otevřený dopis všem porodníkům-gynekologům světa: Jak správně předat rodičům zprávu o tom, že jejich dítě má Downův syndrom

Autor: Rick Smith, hrdý Noahův otec

Milá paní doktorko, milý pane doktore,

jsem otcem dvouletého chlapce jménem Noah, který se narodil s Downovým syndromem a kterého moc milujeme. Chápu, že při Vaší každodenní práci je často velmi nepříjemnou povinností, oznámit rodičům zprávu, o které si mysleli, že ji nikdy neuslyší – že je tu veliká pravděpodobnost, že se jejich malý chlapec nebo holčička narodí, nebo už se narodil(a) s Downovým syndromem.

Víc než jen chromozom navíc

Když se nám před dvěma lety narodilo vytoužené miminko, domnívali jsme se, že nám nikdo a nic nemůže zkazit radost z toho, že jsme konečně rodina. Mýlili jsme se. Syn Vítek byl vzhledem k nedostatku kyslíku ihned po porodu umístěn do inkubátoru, aby byl pod dohledem lékařů. Ještě na porodní sál za námi dorazil neonatolog, aby nás informoval o Vítkově zdravotním stavu.

„Ty děti mě nabíjejí!“

Tato slova slýchávali někteří rodiče dětí s Downovým syndromem, s nimiž jsem léta individuálně pracovala a snažila se jim předávat odborné zkušenosti, které mnohým dětem pomáhaly pozitivně ovlivňovat jejich vývoj. Děti jsem milovala, obdivovala jejich přítulnost, snahu o kontakt, a u mnohých i výsledky, kterých dosáhly díky svým rodičům pravidelným cvičením.


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz