Když profesor Jérôme Lejeune (1926-1994) v roce 1958 identifikoval příčinu Downova syndromu jako nadpočet jednoho chromozomu v jednom z 23 chromozomálních párů (později označeného číslem 21), způsobil revoluci v medicíně, a zároveň dal odpověď mnoha rodičům. Jeho objev totiž jako první spojil intelektuální postižení s genetickou příčinou. Tento poznatek značně ovlivnil i jeho život – zasvětil ho dětem s mentálním postižením a ochraně nenarozených dětí s Downovým syndromem před takzvaným „terapeutickým potratem“. Mnozí vlivní lidé se pro jeho postoj k ochraně nenarozeného života stali přímo jeho nepřáteli. Jérôme Lejeune své oponenty však mnohonásobně převyšoval, a to nejen odborností.

Méně se však ví, že stál u zrodu komunity Malých sester – žen s Downovým syndromem, které mají duchovní povolání, ale nebyly by přijaty do žádného řeholního řádu, neboť při vstupu do řádu se vyžaduje dobrý psychický i fyzický zdravotní stav. Církev však tomuto úsilí, založit tuto specifickou komunitu, požehnala.

Komunita Malých sester, učednic Beránka, působí ve Francii a má kontemplativní charakter. Na jejím počátku bylo setkání současné matky představené, sestry Liny, s jednou dívkou s Downovým syndromem, Veronikou. Sestra Lina vypozorovala u dívky znamení řeholního povolání, ale bylo zřejmé, že by v žádném řeholním řádu nedostala reálnou příležitost. K založení nové specifické komunity ji povzbudil právě Jérôme Lejeune. Vyznával zásadu, že intelektuální handicap není překážkou v duchovním životě. Byl přesvědčen, že takto obdarované osoby se mohou více zaměřit na rozvoj srdce a učit se lásce, kterou nemůže omezit žádné postižení.

Komunita vznikla ve francouzské obci Buxeuil v roce 1985 a schválil ji arcibiskup v Tours (kanonicky byla uznána v roce 1990). O deset let později (v roce 1995) změnily sestry diecézi a přestěhovaly se do Le Blanc, kde v roce 1999 uznal arcibiskup v Bourges, Mons. Pierre Plateau, jejich společenství jako řeholní institut kontemplativního života. Darem prozřetelnosti působí v blízkosti domu sester benediktinský klášter a jeho členové poskytují sestrám duchovní péči. Proto i sestry nosí hnědobílý hábit, který je spojen s benediktinskou tradicí. Po vstupu do komunity je třeba absolvovat roční postulát a tříletý noviciát, který vede k časným slibům. Potom následují tři roky rozlišování, zda sestra cítí povolání složit věčné sliby. Část komunity tvoří sestry bez postižení. Vzájemně spolupracují a pomáhají si. „Byly jsme pozvány do školy lásky, která nikdy nekončí,“ říká matka představená.

Zvláštní patronkou komunity je svatá Terezie od Dítěte Ježíše, jejíž malá cesta ke svatosti je pro sestry vzorem v lásce. Rytmus každodenního života je pochopitelně přizpůsoben jejich možnostem a schopnostem. Některé sestry pracují na zahradě, další v kuchyni, jiné se věnují dřevořezbě, tkaní, předení, výrobě tapiserií. Součástí každého dne je mše svatá, modlitba, breviář, posvátný růženec a rozjímání nad Písmem svatým. Malé sestry se modlí se i za lidi, kteří se na ně obracejí se svými prosbami. Jejich prostý život se skládá z modlitby, práce a oběti.

V Církvi tedy plní tato komunita specifické misijní poslání. Připomíná to, co zdůraznil už papež Jan Pavel II. v encyklice Evangelium vitae (Radostná zvěst života, vyd. 25. 3. 1995), že každý život je v Božích očích cenný: „Jestliže vás Pán povolává, nebojte se zasvětit život Bohu s těmi nejmenšími…“ Velkou oporou pro toto společenství byl od počátku opat Antoine Forgeot, který jmenoval otce Françoise de Feydeaua, aby provázel sestry v jejich duchovním vývoji. Otec François de Feydeau velmi dobře pochopil charisma institutu. Když odešel do USA a v dopise sestry informoval o své vážné nemoci, vzkázal jim: „Budu malým bratrem malým sestrám.“

Řeholní společenství netají, že má potřebu přijímat zdravé mladé ženy s pevným povoláním pomáhat Malým sestrám s Downovým syndromem, a tak vydávat svědectví o evangeliu života. Pro tuto formu misie s otevřenou náručí přijímají i kandidátky z jiných kontinentů.

Více informací: www.les-petites-soeurs-disciples-de-lagneau.com

Za zhlédnutí stojí dokument: Les yeux tournés vers l´aube (Oči obrácené k svítání),který lze pod francouzským názvem vyhledat na youtoube.

Původní článek o Malých sestrách vyšel v časopisu SLNEČNICA, číslo 2, ročník 22. V českém jazyce vyšel v časopisu PLUS 21, 3/2018. Zdroje k fotografiím: www.fr.aleteia.org, Pinterest .

Připravila: Radka Kliśová


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz