Autor: Renáta Kosíková

Ano, kojení takového dítěte je možné, dokonce je možné plně kojit. Láska k dítěti se každým kojením prohlubuje. Je to přirozený fyziologický děj. Nejlepší rada, kterou vám může dát lékař, je, abyste si vzali své miminko domů, zahrnovali ho veškerou láskou, teplem, bezpečím a osobní pozorností, kterou rodina dokáže poskytnout. To vašemu miminku nejvíce pomůže, aby mohlo rozvinout celý svůj potenciál. Většina dětí s Downovým syndromem je šťastná, hravá, a je potěšením pro celou rodinu. Vaše miminko se naučí více a rychleji ve šťastném prostředí a bez stresu, a kojení takové prostředí poskytuje. Povzbuzení a vaše úsměvy se budou vracet jako úsměvy a povzbuzení od vašeho miminka.

Může být miminko s Downovým syndromem dostatečně silné, aby se naučilo kojit?

Ano, někdy to ale trvá trošku déle, než se miminko naučí, jak správně sát. Dokonce i zkušené kojící matce může trvat déle, než se naučí konkrétní „triky“, jak pomoci svému novému miminku s Downovým syndromem, aby úspěšně pilo mateřské mléko. Při sebemenší pochybnosti s kojením můžete zavolat zkušené laktační poradkyni, která vás ráda podpoří.

Kojení nejen posiluje diádu matka-dítě, ale je také hlavním přispěvatelem k nutričnímu blahobytu miminek. Výhody kojení jsou mnohem významnější u miminek s Downovým syndromem. Ta mají větší náchylnost k infekcím než ostatní kojenci, takže imunitní faktory, obsažené v mlezivu a mateřském mléce, jsou obzvláště cenné. Nedávný výzkum ukazuje, že mateřské mléko obsahuje laktoferin a transferin, které zabraňují růstu škodlivých bakterií ve střevním traktu. Bifidní faktor, obsažený v mateřském mléce, naopak podporuje růst těch bakterií ve střevním traktu, které jsou pro lidský organismus užitečné. Další ochranná vlastnost se získává z lyzozymu, který napadá a ničí bakterie. V mateřském mléce jsou obsaženy také antivirové faktory. To je jen několik příkladů, proč je mateřské mléko pro miminko nejlepší stravou. Velmi zajímavá je také vysoká úroveň taurinu (aminokyselina) a laktózy. Bylo zjištěno, že tyto dvě výživné látky jsou zcela zásadní pro růst v raném dětství a obzvláště důležité pro rozvoj mozku.

Mnoho dětských lékařů říká matkám, že pro kojence s Downovým syndromem je nejdůležitější, aby přibírali na váze podle tabulek. A pokud matka kojí, tak je to sice „fajn“, ale to je tak všechno, nicméně kojení je zcela nenahraditelné! Je to vynikající strava pro jejich nevyvinuté trávicí ústrojí a zajišťuje dobrý pohyb jazyka a rozvinutí čelistí.

Když se narodí miminko s Downovým syndromem, rodiče často mají mnoho obav a velký strach. Miminko může být trošku ospalejší a může mít slabý sací reflex, zatímco jiné může mít dýchací nebo i nějaké vážnější obtíže. Pokud je vaše miminko po porodu slabé, tzv. hypotonické, může zažívat nějakou potíž při učení se, jak sát a polykat, takže budete muset být klidné a trpělivé, až se to bude učit.

Miminka s Downovým syndromem jsou náchylnější k infekcím dýchacích cest a zažívacím potížím. Kojení zmenšuje výskyt obou těchto problémů a pravděpodobně snižuje jejich vážnost, pokud se vyskytnou. Miminka s Downovým syndromem jsou často tichá a někdy mají slabé vnitřní svalové napětí a všeobecnou ochablost při porodu (hypotonii). Proto se matka bude muset naučit hlídat čas, pravidelně miminko zvedat a nabízet mu prs, spíše než čekat na to, až začne miminko plakat, aby mohl být nakrmeno. Miminko by mělo být povzbuzováno ke kojení asi každé dvě hodiny během dne a několikrát během noci.

Pokud je miminko ukládáno například na denní spánek do samostatné postýlky, je pravděpodobné, že se nebude o kojení hlásit dostatečně často. Je lepší kojit každou hodinu po troškách, než jednou za tři hodiny nedostatečně. Novorozenci se totiž kojením zpočátku velmi vyčerpají, a nemusí tak při delší pauze mezi kojením docházet k dostatečné stimulaci prsou. Pro stimulaci dostatečné laktace je třeba co nejčastěji kojit, zvláště pokud má miminko s DS slabší sání nebo má tendenci více spát.

Někdy mají matky potíže s odlepením jazyka miminka od patra v ústech. Tuto komplikaci můžete vyřešit tak, že mezi patro v ústech miminka a jeho jazyk vložíte v obrácené poloze špičku svého malíčku, a potom prstem otočíte. K uvedení sacího reflexu do žádoucího stavu by tato procedura měla být opakována čtyřikrát nebo pětkrát před každým kojením, a to tak, že začnete prstem v přední části úst miminka a budete jej pomalu tlačit do úst miminka tak, aby si miminko myslelo, že začíná sát. Některé maminky před kojením provádějí ještě další orofaciální stimulaci pro následné lepší sání.

Až se z nemocnice vrátíte domů, bude důležité nezapomenout se starat i o sebe. Potřebujete si odpočinout a sledovat vaši výživu právě tak, jak jste to dělala, když jste byla těhotná. K zabezpečení těchto věcí je vynikajícím pomocníkem někdo, kdo se bude starat o vás, zatímco vy se budete starat o miminko.

Vezměte kompetence za své dítě do vlastních rukou a zjistěte si dopředu, kolik by mělo vaše miminko přibírat na váze. Sledujte děťátko, zda nepláče několik hodin v kuse hlady, zda má dostatek počuraných plen denně a nějakou stoličku. Může se stát, že miminko veškeré mléko stráví a stolici mít nebude.

Myslete na to, že děvčátka mohou přibírat méně než chlapci. Průměrný minimální přírůstek je asi 120 g týdně při porodní váze 2410 g. Protože některá miminka s Downovým syndromem nenabírají váhu tak dobře, jak by měla, lékaři někdy doporučují pevnou stravu dříve, než je to obvyklé. Nechte si poradit od lékaře a laktační poradkyně. Potřeby vašeho miminka budou vodítkem. Spousta miminek s Downovým syndromem saje pomalu a beze spěchu, a proto očekávejte dlouhá krmení. Oba si budete libovat při těchto tichých chvilkách; mohou to být velmi příjemné, odpočinkové okamžiky. Pokud máte více dětí, můžete při kojení miminka číst jeho starším sourozencům knížku.

Odměna za kojení vašeho miminka rozhodně stojí za námahu navíc, a proto se nenechte odradit, když narazíte na problém. S vaší láskyplnou pomocí se miminko chytne. Užitečné je získat dobré znalosti o kojení. Informace naleznete na odborných webech o kojení, kde jsou i kontakty na certifikované laktační poradkyně. Jejich služby může proplácet vaše zdravotní pojišťovna.

Noví rodiče si často neuvědomují, že děti s Downovým syndromem mohou mít téměř normální společenský a emocionální vývoj. Miminkům s Downovým syndromem prospívá stimulace, pozornost a něha, milující péče, kterou potřebují všechny děti. Lásku vrací zpět stonásobně.

Praktické rady:

Jak se mohou rodiče připravit na kojení dítěte s DS ještě dříve, než se narodí:

Jak zvládnout komplikace, které mohou nastat (způsobené např. hypotonií, operací srdce nebo střev a další…):

Více informací:

Renáta Kosíková

mobil: +420 721 154 153

email: renata.kosikova@yahoo.com

web: www.placentapraha.com


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz