Jan Machač

Vrozená srdeční vada znamená, že se nějaká, i kombinovaná vada srdce vyskytuje už při narození dítěte. Je to jedna z nejběžnějších vrozených vad, která ovlivňuje asi 1 ze 100 dětí a 30–50 procent dětí, které mají Downův syndrom. Vrozená srdeční vada může způsobovat dušnost, únavu, vyčerpanost; to může ovlivňovat prospívání dítěte: je někdy narušené krmení, zpomalený růst a vývoj. Někdy je to však bezpříznakové.

Nejběžnějším typem vrozené srdeční vady je defekt septa (přepážky) mezi horními dvěma síněmi (defekt septa síní neboli ASD), nebo dolními dvěma komorami (defekt komorového septa neboli VSD) srdce. U obou defektů prochází část okysličené krve z pravé strany srdce do levé, obchází tím plíce, a tím je i méně okysličená. Oba defekty jsou u srdcí dětí s Downovým syndromem poměrně časté. Pouze asi 1 ze 3 takto postižených dětí však vyžaduje operaci srdce, a neodkladné operace jsou naštěstí nutné jen zřídka.

Pokud má lékař podezření, že dítě má vrozenou srdeční vadu (zjištěnou např. poslechem šelestu na srdci), tak ho pošle k dětskému kardiologovi, který už vede další diagnostický a terapeutický proces (EKG, ECHO, odběry), případně nález konzultuje s kardiochirurgem, který rozhodne o možné operaci. Pro rodiče je samozřejmě velmi stresující, když jejich děti musí podstoupit operaci srdce, naštěstí se však tyto operace dnes provádějí s vysokou úspěšností.


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz