Diakonie ČCE

„Dobrý den, narodil se nám syn Toníček a má Downův syndrom. Dověděli jsme se, že vám můžeme zavolat, že nám poradíte…“ Třeba takto začíná spolupráce s ranou péčí… Když je rodičům, nejčastěji už hned v porodnici, oznámeno, že mají „jiné“ dítě, možná dostanou k přečtení nějakou brožuru, promluví s lékařem, sociálním pracovníkem, zřídka s psychologem, ale pak… už jsou na vše skoro sami. Někteří rodiče se „nedají“ a hned hledají řešení – ptají se pediatra, známých, hledají na internetu, sociálních sítích. Jiní potřebují být chvíli sami, prožít sdělení, které často přichází nečekaně.

Pro všechny rodiče, případně pěstouny, je nejen v období těsně po zjištění diagnózy k dispozici sociální služba rané péče.

„Při vstupu do ordinace hned poznám, která rodina má ranou péči.“ Dětská klinická psycholožka ví, o čem mluví. S rodinami s dětmi s vývojovými obtížemi různého stupně se setkává denně už více než dvacet let. Mnozí lékaři, fyzioterapeuti a další odborníci se již také s pojmem „raná péče“ setkali, ne vždy ovšem znají jeho plný obsah.

„Raná péče je terénní služba, popřípadě doplněná ambulantní formou služby, poskytovaná dítěti a rodičům dítěte se zdravotním postižením, nebo jehož vývoj je ohrožen v důsledku nepříznivého zdravotního stavu. Služba je zaměřena na základní psychickou podporu rodiny (včetně prvků krizové intervence) a na podporu vývoje dítěte s ohledem na jeho specifické potřeby.“ Tolik strohá definice. Jak probíhá raná péče v praxi?

Raná péče poskytuje podporu a provázení rodinám s dětmi od narození do sedmi let. Specializuje se podle typu převládajících omezení či potíží ve vývoji dítěte. Rodiny (s dětmi s DS) nejčastěji využívají ranou péči, určenou pro rodiny s dětmi s mentálním, pohybovým či kombinovaným postižením. Pracovníci rané péče jezdí za rodinami domů, do jejich přirozeného prostředí, tato služba je bezplatná. Raná péče je službou nabídkovou: rodina si z nabídky vybírá, co v daném období využije. Raná péče vždy zohledňuje místní dostupnost, reference i přání a možnosti rodiny.

Nabízí rodičům psychickou podporu a partnerský přístup, vědomí, že v obtížných situacích nejsou sami. Odborně posuzuje vývoj dítěte a radí, jak a v čem dítě podpořit. Podle aktuálního stavu navrhuje činnosti a pomůcky (pedagogické, rehabilitační) rozvíjející dítě a poskytuje výchovné poradenství. Nabízí vždy cílené a ověřené informace, terapie a kontakty na odborníky. Zaměřuje se na silné stránky dítěte (orientační diagnostika).

Raná péče poskytuje dále srozumitelné informace o sociálně právní problematice (o systému sociálního zabezpečení a možnostech příspěvků na péči, na dopravu apod.). Informuje rovněž o systému předškolního a počátku školního vzdělávání, o nabídce sociálních služeb či zajištění mimořádných potřeb dítěte, o spolupráci s dalšími institucemi.

Raná péče předpokládá v průběhu spolupráce aktivní účast rodičů. Proto o ranou péči musí požádat sami rodiče – telefonicky, e-mailem či jinou formou. Průběh a obsah dalších konzultací pak probíhá po vzájemné domluvě, nejčastěji v rozmezí jednoho až dvou měsíců. Každá rodina má „svou“ poradkyni, s níž může probírat vše, co aktuálně potřebuje nebo výhledově zvažuje.

Pro děti jsou poradkyně atraktivní zejména velkou taškou – přinášejí v ní totiž hračky a pomůcky pro radost i rozvoj dítěte. Důraz na co nejpřirozenější postupy a přístup k dítěti je devizou rané péče. Poradkyně by do rodin měla vnášet kromě své odbornosti radost, hravost a živou zvídavost. Jen tím může zaujmout děti, rodiče a být dobrým průvodcem na cestě k naplněnému rodičovství.

Raná péče je dostupná ve všech regionech České republiky. Seznam pracovišť můžete najít na webových stránkách profesní organizace Asociace rané péče ČR (https://www.arpcr.cz/).

Mgr. Veronika Strenková, poradkyně rané péče

Raná péče Diakonie

Vlachova 1502, Praha 13

pracoviště: Domažlická 1159/9, Praha 3

mobil: +420 731 445 503

web: www.rana-pece.cz

email: strenkova@rana-pece.cz

www.facebook.com/RanaPeceDiakonie

Zřizovatel: Diakonie ČCE – středisko Praha – Středisko celostátních programů a služeb, Čajkovského 1640, 130 00 Praha 3

Z ohlasu rodičů:

Byli jsme na začátku zmatení, nevěděli jsme, co a jak, a hledali jsme záchytný bod. Bylo pro nás důležité zorientovat se v nové situaci.“

Všude Honzíka … odepisovali, u vás jsem cítila porozumění…“

Setkání s vámi byl zásadní impuls k tomu, něco začít dělat smysluplně.“

Pomohlo mi to, utřídit si zmatek. Cítila jsem podporu, uklidnění.“

Jak člověk o těch věcech nahlas mluví a pro sebe je formuluje, teprve pak přichází na to, co by chtěl. Hlavně když to říká člověku, co o tématu něco ví. Tahle možnost je skvělá!“

Měla jsem pocit, že neobtěžuji. Pomohlo mi to získat sebedůvěru.“

Pracujete s dítětem, a ne s diagnózou.“

Jsme moc rádi, že jsme ten telefon zvedli a ranou péči zavolali.“


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz