(13. říjen 1933 – 8. listopad 2022)

Autor: Alžběta Jantová

Věř ve mne a já dokážu mnohem víc, než si myslíš!“ (Lore Anderlik)

Montessori terapie, kterou začala v 70. létech využívat pro práci s lidmi s postižením Lore Anderlik, vychází ze základních principů montessori pedagogiky. Tato německá Montessori AMI pedagožka se stala tvůrkyní montessori terapie. Narodila se v roce 1933 v Mnichově. Od roku 1954 žila v Puchheimu v Bavorsku, kde pracovala jako vychovatelka v Montessori mateřské škole. Tím, jak sama říká, se její život začal ubírat ve znamení Marie Montessori. Šest let pracovala ve smíšené skupině, která se vyznačovala tím, že: velké a silnější děti pomáhaly menším a slabším; každé dítě mělo své úkoly, za které bylo zodpovědné; sice střídmé, ale láskyplně navržené prostředí bylo všemi udržováno v pořádku.

V roce 1970 – 1971 absolvovala mezinárodní kurz Montessori léčebné pedagogiky. Od roku 1971 začala pod vedením profesora Theodeora Hellbrügge používat principy montessori pedagogiky jako samostatnou terapii v Dětském centru Sonnenshein v Mnichově.

Svou vynikající práci a její výsledky poprvé prezentovala v roce 1978 na mezinárodním kongresu Montessori společnosti v Amsterdamu. Během svého života se zúčastnila mnoha mezinárodních kongresů a setkání, ze kterých sama čerpala nové poznatky. Přijala pozvání do mnoha zemí světa. Přednášela v Německu, v Rusku, v Africe i v Asii (Indie, Tchaj-wan, Japonsko). Vedla výzkumy schopností a potřeb dětí s genetickými odlišnostmi. Pomáhala se zařazením lidí s postižením do veřejného života. Na mezinárodním poli se vždy zasazovala za zlepšení pozice znevýhodněných dětí i dospělých.

Od roku 1982 do roku 1993 byla vedoucí oddělení Montessori terapie, v roce 1991 se pod jejím vedením konal první výcvik montessori terapeutů. Lore Anderlik má celou řadu následovníků, které v montessori terapii osobně vyškolila. Jako jedna z mála osobností montessori pedagogiky pracovala přímo před zraky účastníků svých kurzů. Díky umění dobře se dívat pomáhala Lore Anderlik pedagogům po celém světě pochopit, jakým způsobem úspěšně provázet děti s nejrůznějšími handicapy. V roce 1986 založila vlastní praxi v Puchheimu, kde působila až do své smrti.

Za svůj život obdržela několik mezinárodních ocenění a čestných uznání: v září 1993 Medaile Rosteme společně Aktion Sonnenschein; v říjnu 2006 Ocenění za úspěchy od Kawasaki University of Medical Welfare; v únoru 2008 Čestný diplom Montessori terapeutky; v září 2011 Záslužný kříž na stuze Spolkové republiky Německo (jako tvůrkyně Montessori terapie); v říjnu 2022 Čestné členství v profesním sdružení Montessori univerzity pro studium lékařské péče.

Lore Anderlik se sama řídila tím, co doporučovala rodičům a pedagogům, s nimiž spolupracovala: správně se dívat, pohlížet na každé dítě s nadějí skrze tzv. pozitivní brýle„Věř ve mne a já dokážu mnohem víc, než si myslíš!“ Těžiště její činnosti odjakživa představovala bezprostřední práce s dětmi a vše, co k tomu patří. Zvláštní péči věnovala dětem s trizomií 21 a jejich rodinám. Především ráda pozorovala, jak děti a jejich rodiče společně rostou. Svou prací strávila více než 60 000 hodin terapie. Ve své praxi se setkala s více než 7 500 dětmi. Jak je příznačné pro lidi s širokým srdcem, velkým nadáním, obětavostí a pracovitostí, i paní Lore Anderlik byla ve svém životě velmi skromnou osobou.

Paní Lore Anderlik napsala o montessori terapii napsala několik významných knih, z nichž v češtině vyšly dvě: Cesta k inkluzi a Jedna cesta pro všechny!

Publikace: 

Joachim W. Dudenhausen (Hrsg.) Lore Anderlik: Down-Syndrom: Früherkennung und therapeutische Hilfen: ein Leitfaden der Stiftung für das Behinderte Kind zur Förderung von Vorsorge und Früherkennung – Frankfurt/Main: Umwelt-und-Medizin-Verlags-Gesellschaft, 1992

Lore Anderlik: Ein Weg für alle! Dortmund: Verlag Modernes Lernen, Borgmann KG, 1996

Lore Anderlik: Das Williams-Beuren-Syndrom. Garching: Regionalgruppe Bayern-Süd im Bundesverband Williams-Beuren-Syndrom, 1999

Lore Anderlik: Montessori – ein Weg zur Inklusion. Dortmund: Verlag Modernes Lernen, Borgmann Media, 2011

Lore Anderlik: Montessori – der Weg geht weiter. Dortmund: Verlag Modernes Lernen, 2012

Zdroje:

Lore Anderlik – Wikipedie (wikipedia.org)

Montessori-Therapie-Anderlik

Lore Anderlik – Montessoricr


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz