Otázka, jak vzdělávat naše dítě, je pozváním na dobrodružnou cestu a k tvůrčí práci, při níž budeme díky našim dětem objevovat vzácnost lidských vlastností všech těch, kteří na této cestě již pokročili. Neexistuje žádný univerzální návod, ale jedinečná cesta pro každé dítě, pro každou rodinu. Je to cesta dobré vůle a připravenosti srdce: „Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce hledá způsoby.“

Paní Lenka Michalíková ze Speciálního pedagogického centra Štíbrova nám na základě svých zkušeností představila a popsala nejrůznější možnosti vzdělávání našich dětí: od mateřské školy přes základní školy až po školy střední; formou integrace, speciálních škol, domácího vzdělávání. Pomohla nám více pochopit, co vlastně znamená „vzdělávat naše dítě“.

Vzdělávat naše dítě předpokládá naučit se dobře dívat, vidět naše dítě takové, jaké je. Pro děti s trizomií 21 je zásadní podmínkou úspěchu vztahovost. Jen tam, kde se bude cítit přijaté a milované, bude schopno rozvíjet své schopnosti, odkrývat své vnitřní bohatství a vstřebávat učivo. O našich dětech se často říká, že jsou „zasekávací“. Některé zaseknutí ale nemá příčinu v neochotě nebo trucovitosti, ale je znamením, že něco musí být jinak. Je takovou sebeobranou dítěte v případě, že si s něčím nedovede poradit, že potřebuje něco zprostředkovat, nebo že na něj nemáme spěchat. „Naladit“ se na dítě, vnímat jeho způsob chápání, to je klíč k učení. Každé dítě potřebuje rozumět tomu, co se má naučit a vidět, že to má smysl. A když si ověří, že to funguje v praktickém životě, tak to dokáže svým osobitým způsobem ocenit. Mě osobně vždycky totálně odzbrojí, když Bernadetka vezme moji ruku a přiloží si ji na srdce, nebo mi na ni přitiskne své rtíky.

Vzácným hostem na tomto setkání byla paní Mgr. Miloslava Stará, speciální pedagog, která byla v letech 1968-1995 ředitelkou Mateřské školy speciální. Často jsme slýchali od ní větu: „Ty děti mě nabíjejí!“ Ano, Miluška naše děti opravdu miluje a rozumí jim. Dokázala jim vždy pomoci, zvláště při individuálních terapiích.

V herně bylo tentokrát živo až příliš. Skupinovou Muzikoterapii totiž nahradila individuální Robotika. Asistenti i rodiče se museli docela ohánět, aby zvládli zvýšený počet účastníků, kteří nebyli v klidném zázemí na besedě. Jedna maminka s neposednými devítiletými kluky, které přilákala hlavně Robotika, komentovala situaci „že tam byla parádní atmosféra“. Tato statečná maminka přijela s dvěma z trojčat až ze západních Čech a musela zdolat silnici, která byla pokryta dvaceti centimetry čerstvě napadeného sněhu. Mnohem tenčí vrstvou, ale přece, byla ozdobena i Habrovka, po třetí, stejně jako při setkání před rokem a stejně jako před dvěma roky, kdy s námi „první Habrovku“ zahajoval pan Jaroslav Šturma, klinický psycholog. V den setkání nám poslal pozdrav:

Moc zdravím z konference v Mnichově a srdečně zdravím Vaši milou rodinu i všechny účastníky.  Někdy to určitě vyjde a rád se účastním. Přeji požehnaný Advent a radostné Vánoce. Jaroslav Šturma“ 


Spolek Trizomie21

Kontakt:
Spolek Trizomie 21
Hospodářská 163
143 00, Praha
IČO: 090 73 825
Tel.: +420 723 277 242
E-mail: spolek@trizomie21.cz